przewodnicy miejscy i terenowi

Zamek Kólewski i Stare Miasto

Serce dawnej Warszawy

Podczas oprowadzania po Zamku Królewskim i Starym Mieście opowiadamy między innymi o dawnych obyczajach i sytuacji politycznej Polski na przestrzeni wieków. Skupiamy się na zainteresowaniu słuchaczy omawianymi tematami poprzez wprowadzanie w narracje anegdot i intrygi.

Pałac w Wilanowie

zwany małym  Wersalem

Zwiedzając pałac w Wilanowie, dawną siedzibę króla Jana III Sobieskiego i jego rodziny, mamy unikatową okazję poznania szeregu ciekawych zagadnień.

To tutaj znajdowało się pierwsze warszawskie muzeum, założone przez Stanisława Kostkę Potockiego. To właśnie w Wilanowie  przyszła na świat aktorka Beata Tyszkiewicz. Pałac ten przetrwał wojny w stanie niemal nienaruszonym, dlatego jest bardzo cennym zabytkiem nie tylko w skali polskiego dziedzictwa kulturowego, ale i częstym celem odiwedzin turystów zagranicznych.

Park Łazienkowski i Pałac na Wyspie

Letnia rezydencja Stanisława II Augusta

Perła klasycyzmu stanisławowskiego i bez wątpienia największe dzieło genialnego architekta Domenico Merliniego. W czasie spaceru po parku i w trakcie zwiedzania wnętrz pałacu dowiemy się: skąd się wzięła nazwa "Łazienki", poznamy intrygującą historię pomnika Fryderyka Chopina oraz dowiemy się, gdzie  odbywały się słynne obiady czwartkowe. A dla tych, którzy wolą karmić wiewiórki i fotografować spacerujące wokół pałacu pawie, też będzie to nie lada okazja do miłego spędzenia czasu.

Krakowskie Przedmieście

Początek Traktu Królewskiego

Geneza nazwy ulicy wywodzi się  jeszcze z czasów, kiedy to stolicą Polski był Kraków. Wzdłuż byłego Traktu Czerskiego, później przemianowanego na Krakowski, wyrosła ulica, przy której magnaci budowali swe pałace. W czasie spaceru tym dawnym przedmieściem starej Warszawy odwiedzimy miejsca, w których odbywały się historyczne wydarzenia. Opowiemy między innymi o fortepianie Chopina z wiersza Norwida, o tym gdzie znajduje się serce królowej Ludwiki, zobaczymy także, gdzie mieszka Prezydent Rzeczypospolitej...

Ukryte skarby przeszłości

Co kryją boczne uliczki?

Warszawa jest doskonałym przykładem na to, że architektura nie jest tylko betonową skorupą a żyjącym organizmem. Wyróżniamy w niej trzy główne grupy budynków; oryginalne zabytki oraz te odbudowane po zniszczeniach jak i te budowle, którymi zastąpiono zabudowę historyczną. Aby zrozumieć zmiany zachodzące zjawiskach architektonicznych należy zejść z głównych wydeptanych szlaków i spojrzeć na   Warszawę z innej perspektywy. Ukaże nam się miasto, które pielęgnuje to co ocalało po zniszczeniach wojny i odrodziło się jak feniks.

...oraz wiele więcej

Warszawa Żydowska

Getto oraz relikty kultury

Pierwsze skojarzenie to oczywiście Warszawskie Getto, nic dziwnego jeśli było ono największe na terenie okupowanym przez nazistów.  Ale czy to jedyna pozostałość po setkach tysięcy warszawskich Żydów? Co prawda większość Warszawy i pamiątek po przedwojennej społeczności żydowskiej zostało zniszczonych, jednak nie wszystkie. Warto zapoznać się z tą częścią kultury dawnej Warszawy i z losem jaki ją spotkał.

 

Sekrety Warszawy

Co sie kryje pod skorupą?

Warszawa ma wiele zagadek, które czekaja na rozwiązanie. Z biegiem czasu, szanse na znalezienie odpowiedzi maleją. Czy należy się jednak poddawać?

Wiele zapomnianych historii czy legend warszawskich wychodzi czasem z cieni bram i przypomina o sobie. Legendarni mordercy, kasiarze czy kolaboranci, o których nie przeczytamy w podręcznikach szkolnych, także stanowią część historii każdego miasta.

Muzea

i stare kościoły

 

Brzmi jak coś potwornie nudnego? Dlaczego jednak nie spróbować dowiedzieć się czegoś o okolcznościach w jakich powstawał świat, który znamy i obecnie obserwujemy? Warszawa oferuje szeroki zakres obiektów muzealnych, od Muzeum Archeologicznego po Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Zamek Królewski i inne rezydencje dawnych królów. Dla miłośników militariów tez się znajdą bogate zbiory poza główną filią Muzeum Narodowego. Wystarczy poszukać lub spytać.

Stare kościoły tez nie muszą być nudne. W zasadzie, zasługują na szacunek i powagę, ale kto powiedział, że trzeba je poznawać w sztywnych ramach? Ich magia tkwi w szczegółach, a te wywodzą się ściśle z dawnych obyczajów i trendów. Poznając historię każdego Polskiego miasta nie można pominąć znaczenia kościoła jako choćby ważnego ośrodka życia społecznego.

Kontakt z właścicielem strony: info@warsawcityguide.pl

Kontakt z administratorem strony: irek@warsawcityguide.pl

This webpage is copyrighted. All visual data is not to be used elsewhere unless agreed with the owner. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.

Copyright , Ida Herman Travel 2016