kontakt

W warszawie

dla dzieci

warsawcityguide.pl

na mazowszu

o nas

przewodnicy miejscy i terenowi

Mazowsze

Historyczne Mazowsze nie pokrywa się z obecnymi granicami województwa. Wiele można opowiadać o tym regionie, przywracając do życia fakty, które zaważyły na jego losach. Jako historycy i regionaliści postaramy się przedstawić go Państwu w barwach, w jakich kraina ta nie jest powszechnie znana. Trudno znaleźć inne, tak zróżnicowane kulturowo miejsce na ziemi. Spotykały się tu folklor kurpiowski z księżackim, Mennonici budowali osady, Mariawici stawiali kościoły, a dwory szlacheckie wyrastały jak grzyby po deszczu. Mazowsze to także dziesiątki dawnych pól bitewnych oraz liczne miejsca urodzin noblistów. To także miejsca martyrologii i tragicznych wydarzeń, to Treblinka, Pomiechówek, Sanatorium Zofiówka czy Palmiry. To także ocalenia tysięcy ludzi dzięki poświęceniu społeczeństwa, jak w przypadku "Rodziny Zakroczymskiej". Przykłady fascynujacych obiektów i zdarzeń można by długo mnożyć.

 

Jako przewodnicy terenowi oferujemy gamę propozycji wycieczek, podczas których być może zmieni się Państwa spojrzenie na historię i rozwój kultury.  Ważne jest, by doceniać także te miejsca, które na pierwszy rzut oka wydają się niepozorne - bo przecież nie tylko w dużych miastach można znaleźć ślady historii, czy przykłady wybitnej architektury.  Jako przewodnicy ufamy wyobraźni naszych odbiorców, pomagamy poznać świat, którego już nie ma. Zachęcamy do poznawania naszego dziedzictwa kulturowego i okoliczności, w jakich ono powstawało.

Cały czas pojawia się wiele pytań, na które szukamy odpowiedzi, a każda z nich rodzi kolejne. Wielu odpowiedzi możemy poszukać wspólnie, bo inspiracji wkoło nie brakuje. Wystarczy  tylko naprawdę otworzyć oczy.

Treblinka

Druga najpopularniejsza destynacja na Mazowszu, ustepująca tylko Warszawie.

 

 Powinna być to obowiąkowa lekcja historii, szczególnie dla młodych odbiorców.
Tej historii, która już nigdy nie powinna sie powtórzyć.

Arkadia i Nieborów

Park Arkadia powstawał w latach
80-tych XVIII wieku, a jego projektantka, Helena Radziwiłłowa, była postacią nietuzinkową i barwną.  Opodal znajduje się nieborowski pałac, który niegdyś należał do biskupa Radziejowskiego, a zaprojektowany był przez słynnego Tylmana z Gameren.

Żelazowa Wola

Miejsce urodzenia Fryderyka Chopina. Dworek, który udostępniony jest zwiedzającym, był niegsyś zwykłą oficyną dworu rodziny Skarbków. Ojciec kompozytora, Mikołaj, był u nich guwernerem.  Wcześniej jego uczennicą była słynna Pani Walewska. Będąc w okolicy można także odwiedzić kościół w Brochowie, gdzie Fryderyk Chopin był ochrzczony. Jest on szczególnym dziełem Jana Baptysty Wenecjanina, któremu w Warszawie z kolei zawdzięczamy między innymi Barbakan.

Miasta biskupie

Mista mogły należeć do królów lub książąt, były też miasta prywatne oraz  biskupie.  Tak jak Pułtusk należał do biskupów płockich a Iłża do krakowskich, to Łowicz był w rękach biskupów gnieźnieńskich. Miasta te były wyjątkowe pod wieloma względami. Często wyprzedzały pozostałe ośrodki miejskie i swoją epokę. Bo wszędzie tam, gdzie byli biskupi, tam były szkoły i rozwój kultury.

Szlaki bojowe

Tych akurat na Mazowszu nie brakuje, w okresie Księstwa Mazowieckiego region ten leżał między Koroną  a Państwem Krzyżackim, Pomorzem i Jadźwierzą. Później Prusy, Rosja... To tutaj walczył Napoleon,  tutaj nad Bzurą użyto gazów bojowych, broniono przedpola Warszawy w 1939 w okolicy Kampinosu.

Wymagany

Wymagany

sending your message .. thank you!

An error occured

Your request has been successul!

Wymagany

Wymagany

Na Mazowszu zawsze  znajdziemy coś dla siebie, nie ważne czego szukamy i co nas interesuje. Wystarczy poszukać. Odnajdziemy tu relikty niemal każdej epoki.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z naszej prywatnej kolekcji, chcąc zachęcić Państwa do odwiedzenia tej pięknej  i  bardzo zróżnicowanej krainy.

 

Być może staną się one inspiracją i dadzą początek kolejnej wycieczce, na którą z chęcią Państwa zabierzemy.

Kampinoski Park Narodowy

Opinogóra - muzeum romantyzmu

Gąbin - macewy ze starego kirkutu

Zakroczym - tunel fortu nr 1

Mława - opuszczona stacja kolejki wąskotorowej

Płońsk - rodzinne miasto Ben-Guriona

Gołąb - renesansowy kościół

Karczew - stary kirkut

Radziejowice - zameczek projektu Jakuba Kubickiego

Łowicz - absyda kościoła pijarów, katedra oraz wieża Klickiego

Kadzidło - skansen kurpiowski

Węgrów - zwierciadło Twardowskiego

Treblinka - memoriał

Wymyśle Nowe - dom zborowy Mennonitów

Maciejowice - podzamcze

Ostatnia bitwa Kościuszki

Sierpc - skansen

Czersk - zamek Książąt Mazowieckich

Kazimierz Dolny i Wąwolnica

Radom - opactwo oo. Bernardynów

KONTAKT

Sadyba - kolekcja radzieckich pojazdów pancernych 1939-1945

Sierpc - pogański kamień solarny w fasadzie kościoła

Kontakt z właścicielem strony: info@warsawcityguide.pl

Kontakt z administratorem strony: irek@warsawcityguide.pl

This webpage is copyrighted. All visual data is not to be used elsewhere unless agreed with the owner. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.

Copyright , Ida Herman Travel 2016